Zabawy sprawnościowe i wysiłek fizyczny bardzo ważne w rozwoju dziecka 0

Brak aktywności fizycznej to powód wielu chorób cywilizacyjnych, z kolei każdego roku przybywa też powodów, aby się nie ruszać, są to m.in. nowe gry czy też urządzenia elektroniczne.

Dzieci mają bardzo dużą potrzebę rywalizacji z rówieśnikami, co można wykorzystać oferując im różnego rodzaju zabawy i gry sprawnościowe. Naturalnie jako pierwsze na myśl przychodzą nam oczywiście te, w które bawiliśmy się sami będąc dziećmi, poniżej prezentujemy kilka naszym zdaniem najciekawszych:

Poszukiwacze skarbów
Schowaj w różnych miejscach przedmioty, które za chwilę staną się skarbami do odkrycia ;-) Mogą to być zwyczajne rzeczy takie jak kamień o nietypowym kształcie i ubarwieniu, ptasie pióro, czy też jakiś stary przedmiot znaleziony w piwnicy lub na strychu. Zadbaj o to, aby poszukiwanie miejsc, w których ukryte są skarby było owiane nutką tajemnicy. Można nakierowywać dziecko mówiąc „ciepło” gdy zbliża się do przedmiotu lub „zimno”, gdy się od niego oddala.

Gry planszowe
Ta forma zabawy jest znana każdemu z nas, dodatkową atrakcją może być ćwiczenie gimnastyczne, które musi wykonać przegrany, a wymyśla je ten, który wygrał.

Przeciąganie
Dwie grupy ustawiają się w rzędach naprzeciwko siebie. Pierwsi zawodnicy z przeciwnych grup chwytają się za ręce, pozostali stojący w rzędach obejmują w pasie stojących przed nimi. Grupy przeciągają, a wygrywa ta, która przeciągnie przeciwników za wyznaczoną linię.

Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy
Jedna osoba zostaje wyznacozna do roli Baby Jagi. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. Wtedy dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten sam wciela się tę rolę.

Ciuciubabka
Jedno z dzieci zostaje wyznaczone jako „Ciuciubabka”, która stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Dzieci śpiewają piosenkę, w tym czasie ciuciubabka próbuje ich złapać.

Gra w klasy
Na chodniku należy narysować na pola do gry w klasy i ponumerować je do pięciu. Dziecko rzuca kamyk lub patyk na jedną z kratek, następnie skacze po kratkach, do momentu gdy znajdzie się na odpowiednim polu.

Jest wiele innych zabaw i sposobów na spędzanie wolnego czasu w ruchu, co jest szczególnie cenne w obecnych czasach, gdy problemem jest oderwanie dziecka od sprzętu telefonu, komputera czy też tabletu. Najważniejsze jest aby spędzić ten czas wspólnie na dobrej zabawie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl