Nie tylko ilość, lecz jakość czasu poświęconego dziecku ma znaczenie 0

Realia współczesnego rodzicielstwa są często niestety takie, że do późnych godzin popołudniowych siedzimy w pracy, a po pracy czeka na nas mnóstwo rzeczy do zrobienia w domu. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem zaczyna się niestety ograniczać do odrobienia z nim lekcji, sprawdzenia czy umyło zęby.

Czasu na zabawę często brakuje i z jednej strony mamy wówczas wyrzuty sumienia, gdy dziecko prosi o zabawę, a my musimy odmówić, z drugiej – zachodzi poczucie, że w natłoku obowiązków ta zabawa jest czasem zmarnowanym, a my dorośli nie lubimy go marnotrawić.

Tymczasem to nie ilość, lecz jakość spędzonego czasu z dzieckiem jest znacznie ważniejsza dla jego rozwoju i dla jego poczucia szczęścia. Postarajmy się zatem choć na chwilę w ciągu dnia oderwać się od problemów i obowiązków, i całą uwagę skupić wyłącznie na dziecku.

Piętnaście minut dziennie absolutnego zaangażowania się w sprawy dziecka przyniesie o wiele lepsze efekty niż godzina, podczas której myślami będziemy zupełnie gdzie indziej. Dziecko wyczuwa takie nie do końca zaangażowanie w zabawę, może to odczytać jako brak zainteresowania jego sprawami, co niestety może przekładać się później na brak zaufania do rodzica oraz problemy w obustronnych relacjach.

Pamiętajmy, że każda minuta takiego dogłębnego poświęcenia czasu dziecku jest dla nas jak wysoko oprocentowana lokata kapitału na przyszłość, jednak w tym przypadku zamiast pieniędzy zyskujemy coś o wiele cenniejszego: budujemy zaufanie dziecka do nas. Dzięki niemu będzie miało poczucie, że nie jest samo ze swoimi problemami, że zawsze może przyjść do nas i powiedzieć o swoich troskach.

Co zrobić, gdy czasu naprawdę brakuje? Wykorzystajmy fakt, że maluchy, dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają pomagać. Pozwólmy zatem uczestniczyć im przy wykonywaniu domowych obowiązków: gotowania, sprzątania, koszenia trawy czy mycia auta.

Cieszmy się dziecięcą beztroską zabawą naszego dziecka, czerpiąc przy okazji z tego poprzez wyłączenie się chociaż przez chwilę z codziennych spraw i problemów – możemy wtedy sami poczuć się jak wtedy, gdy byliśmy dziećmi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl