Kolory w świecie dziecka 0

Świat w oczach dziecka to pełna gama barw począwszy od tych jasnych i delikatnych, poprzez wyraziste, jaskrawe, a skończywszy na ciemnych. Kolory to nie tylko kolorowe zabawki, kolorowe ściany w pokoju i kolorowe ubranka, ale również emocje często wyrażane na papierze za pomocą kredek czy farb. 

Kolorystyka dzieł plastycznych odzwierciedla nastrój dziecka, jego usposobienie, uczucia i lęki, zdradza również preferencje barwne malucha, choćby były to jedynie pozbawione kształtów „bazgrołki" dwulatka. Warto im się bliżej przyjrzeć, bo mogą być prawdziwą kopalnią wiedzy o naszym skarbie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze użycie takiego czy innego koloru musi oznaczać coś złego, czasami dziecko pomaluje kartkę na czarno, bo akurat taki kolor miało pod ręką.

Natomiast jeśli w jego pracach często dominują pojedyncze, te same kolory, warto im się przyjrzeć i zastanowić czy mogą mieć odzwierciedlenie w życiu malucha. 

Co zatem oznaczają kolory, których używa dziecko? Kolory ciepłe i intensywne takie jak pomarańcz, czerwień, żółty świadczą o energii, optymizmie, pewności siebie, otwartości, jednak gdy używane są w nadmiarze mogą zdradzać pobudzenie i niepokój. Rysunki z użyciem subtelnych, pastelowych barw zdradzają wrażliwość, uczuciowość, nieśmiałość, róż – spontaniczność i łagodność, błękit – wyciszenie, a kolor zielony mówi o równowadze, szacunku do otaczającego świata, ale też uporze. Jeśli w pracach pojawia się dużo koloru białego i/lub szarego może to oznaczać lęk, strach, niepokój, brak pewności siebie, natomiast kolor czarny może świadczyć o poczuciu zagrożenia, tłumieniu złych emocji, smutku. 

Nie wyciągajmy pochopnych ocen i wniosków z rysunków dziecka, ale potraktujmy je przede wszystkim jako naprawdę wspaniałą okazję to rozpoczęcia rozmowy o uczuciach dziecka, o tym, jak odbiera otaczający go świat. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl