Drewniane klocki...pierwsze skojarzenie-budowanie wieży z klocków. Czy coś jeszcze?
Chłopcy porozrzucane na podłodze klocki zbierają ładowaczem i wrzucają na przyczepę auta.
I na tym pomysły się kończą. Nie zbyt szerokie zastosowanie, prawda?
Pokażę Wam, co jeszcze można wyczarować ze zwyczajnych drewnianych klocków. Podam kilka przykładów łączenia dobrej zabawy z nauką, rozwijaniem sprawności poznawczych oraz manipulacyjnych.
1. SEGREGOWANIE
a) Przygotujmy 3 obręcze z pasków brystolu/bibuły w 3 kolorach. Rozsypujemy kilkanaście klocków na stole w różnych kolorach i różnej wielkości. Zadanie polega na posegregowaniu klocków kolorami .
b)Przygotujmy 3 figury-kwadrat, trójkąt prostokąt w 3 kolorach. Zadanie polega na posegregowaniu klocków kolorami i kształtami.
2. UKŁADANIE SEKWENCJI
Zadanie dziecka polega na odtworzeniu sekwencji- należy ułożyć takie same klocki w takiej samej kolejności.
3. Tworzenie zbiorów
a) Zadanie polega na utworzeniu zbiorów liczbowych. Układamy kartoniki z liczbami a dziecko dokłada odpowiednią ilość klocków.
b) Zadanie polega na utworzeniu zbiorów liczbowych z konkretnymi figurami, np. liczba 4 i kartonik z sylwetą kwadratu-należy ułożyć 4 kwadratowe klocki
3. PRZELICZANIE
a) Dodawanie-Kartoniki z liczbami, znakiem+ oraz =. Układamy działanie za pomocą klocków- tzw. liczenie na konkretach.
b) Odejmowanie-Kartoniki z liczbami, znakiem- oraz=. Układamy działanie za pomocą klocków-tzw. liczenie na konkretach.
3. ZADANIA Z TREŚCIĄ
Układamy dziecku zadanie z treścią, np. Mama ma 2 klocki, Jasiu ma 3 klocki. Ile klocków mają razem?- zadanie polega na zobrazowaniu za pomocą klocków treści zadania.
Możemy napisać imiona (wpleciemy wtedy czytanie globalne) i ułożyć zadanie posiłkując się tymi imionami-np. Ola ma 3 klocki a Adam ma 5 klocków. Ile klocków mają razem?
4. ZGADNIJ
Układamy 5 klocków na stole. Zadanie dziecka polega na zapamiętaniu kształtów i kolorów klocków. Prosimy dziecko żeby zamknęło na chwilę oczy i w tym czasie zabieramy jeden z klocków ze stołu. Zadaniem dziecka jest podanie, który klocek zniknął ze stołu.
Zadania z klockami możemy konfigurować dowolnie. Możemy skorzystać z różnych rekwizytów żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zabawę.
Jedyne co nas może tu ograniczać to nasza wyobraźnia:)
Udanej zabawy:)