Blog - Jak skutecznie zabraniać czegoś dziecku? 0

Jak skutecznie zabraniać czegoś dziecku?

Dzisiejszy wpis na prośbę jednej z naszych czytelniczek poświęcony będzie bardzo trudnej sztuce jaką jest odmawianie/zabranianie w wychowywaniu dziecka. Codziennie doświadczamy mnóstwa sytuacji, w których nie do końca wiemy jak poprawnie reagować. Są to zazwyczaj momenty, w których nasza pociecha jest o włos od jakiegoś niebezpieczeństwa lub po prostu musimy dziecku czegoś odmówić. Ale jak to skutecznie zrobić? Zapewne ile głów tyle pomysłów… Ale musimy skutecznie NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ „NIE”. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy nadać komunikat zrozumiały dla malca i dostosowany do jego wieku-tak żeby zrozumiał, o co nam chodzi.

Podam kilka najistotniejszych a zarazem najbardziej uniwersalnych rad:
1. Nie krzycz, nie wyrażaj nad wyraz swojej ekspresji- podniesiony ton nic nie pomoże a może wręcz sprawić, że nasze dziecko poczuje się kompletnie zagubione.
2. Bądź spokojna/y ale stanowcza/y- redukuj ton głosu, nadaj jednoznaczny komunikat.
3. Uzasadnij dlaczego „nie”- nie mów „nie bo nie”- małemu dziecku krótko i zwięźle wytłumacz, np. Nie ruszaj, bo to gorące”. Im starsze dziecko tym więcej argumentów można użyć. Dziecko musi wiedzieć, że zakaz ma konkretną przyczynę- działanie=skutek.
4. Bądź konsekwentna/y- nie zmieniaj zdania, jeśli czegoś nie wolno dzisiaj to zakaz ten obowiązuje i jutro i za tydzień. Oboje rodzice w temacie zakazów powinni zajmować to samo stanowisko. Najlepiej omówić wspólnie na co nie pozwalamy dzieciom.
5. Powtarzaj- dzieci mają ulotną pamięć-zwłaszcza te małe. To ,że raz dotknął piekarnika nie oznacza, że już do niego nie podejdzie.
6. Reaguj- kiedy widzisz, że Twoja pociecha jest w opałach biegnij je ratować. Nie licz na to, że dziecko na zawołanie posłucha i zaprzestanie danej czynności.
7. Ale przede wszystkim, dawaj dobry przykład swojemu dziecku-
pamiętaj, że dzieci biorą przykład z nas dorosłych.

Warto wiedzieć, że maluchy lepiej wykonują polecenia, które nie są w formie zakazów. Dobrze też podczas tłumaczenia dlaczego „NIE” skupić na sobie wzrok dziecka.

Pamiętajmy, ze wychowywanie to nie tylko zakazy, zabranianie i ochrona dziecka. Nie zapomnijmy
 o pochwałach za dobre zachowanie-najskuteczniejsza metoda wychowawcza. Dzieciaczki uwielbiają, kiedy rodzice biją im „Brawoooo” J.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl